Bydlet ve vlastním je sen spousty lidí a mnoho z nich šetří dlouhé roky, ale stejně si nemohou pořídit bydlení z vlastních zdrojů nebo takové, které by odpovídalo jejich vkusu. Ne každý má možnost si zajistit bydlení jen a pouze z vlastních zdrojů. Řešením je například hypotéka, se kterou můžete financovat své bydlení snů a mít domov, který můžete upravovat podle svého. Život však přináší různá úskalí. Co se stává s hypotékou v případě úmrtí?
Jak postupovat?
Smrt blízké osoby je velmi smutnou událostí. Často nemáte vůbec myšlenky na to, co zařídit, jak všechno vyřešit. O úmrtí osoby, která měla sjednanou hypotéku je nutno banku informovat opravdu neprodleně. Doložíte úmrtní list a posléze s vámi bude banka jednat dál. Smrtí totiž povinnost splácet dluh bance nekončí. Pozůstalí musí dál a dál splácet a to i ve chvíli, kdy není skončeno dědické řízení.
Jestliže neměl zesnulý hypotéku sám a má spoludlužníka, může se vystavovat sankčním poplatkům za nedodržování splátkového kalendáře. K úvěru jej stále pojí smlouva. Po ukončení dědického řízení dluh může přecházet na některého z dědiců.