Vytváříme rodinný rozpočet – jak na to? 3

Rodinný rozpočet potřebuje každá domácnost a to bez ohledu na to, jaký je finanční stav ve vaší domácnosti. Máte peněz dost a každý měsíc vám zůstávají? To je určitě dobře, ale je dobré i tak vědět, jak je na tom vaše domácnost, jak si stojí a kde platíte víc, než musíte? Díky tomuto kroku vám měsíčně může zůstávat větší částka než doposud. Máte malé příjmy a rozpočet je nutný? Zjistěte, jak na to!

Měsíční výdaje

U těch strávíte asi delší dobu. Zde totiž patří vše, co za jeden měsíc zaplatíte, na co všechno vaše příjmy, které jsme sepsali v minulém článku, vynakládáte. Tyto výdaje můžete rozdělit na pevné a variabilní.

Pevné výdaje

Do těch patří nájemné, platby za energie, bankovní poplatky, splátky hypotéky, úvěru, platby za rozhlas a televizi, výdaje na dopravu pro sebe i děti, výdaje za benzín, pojištění a další věci, které platíte měsíc co měsíc a jsou nutné pro vaše běžné fungování.

Variabilní výdaje

Zde můžete sepisovat různé nákupy, ať už potravin, léků, oblečení, divadla, kina, večeře v restauraci, finance za dárky, oslavy a mnoho dalšího. Patří zde výdaje, které se mění podle toho, jak hospodaříte. Někdy nakupujete hodně a utratíte za jídlo víc peněz než následující měsíc. Sepište si zde opravdu všechno, chodíte-li v práci na oběd, pak zapište své výdaje i ty partnerovy, chodíte-li sportovat, do kina, divadla, pravidelně na lekce tance, jazyků a podobně.

Related Post