Rodinný rozpočet – zaměřte se na výdaje a škrtejte! 2

Rodinný rozpočet potřebuje každá domácnost a to bez ohledu na to, jaký je finanční stav ve vaší domácnosti. Když se dostanete do situace, kdy peníze, které vydáte měsíčně, jsou vyšší než ty, které vyděláte, musíte se nad vším pořádně zamyslet. Není nic jednoduššího, než seškrtat své výdaje. Podívejte se znovu na vámi sestavený rozpočet a začněte přemýšlet, kde můžete ušetřit a kde se dají získat peníze navíc?

Příklady ze života

Chodíte pravidelně z práce na oběd? Dětem platíte obědy ve škole, ale vy a partner jdete každý sám? Utratíte minimálně 150,- každý den, tedy za jeden den 300,-. Za dvacet pracovních dní v jednom měsíci tak oba utratíte za obědy šest tisíc korun. A to je podstatně vysoká suma, i když vám zaměstnavatel přispívá stravenkami. Ty lze použít na nákupy v supermarketech (v některých), v řeznictví nebo běžných obchodech. Lépe uděláte, když si jídlo připravíte doma, což vás vyjde na zlomek ceny.

Platíte si měsíčně tři časopisy o módě, zdraví, hudbě a podobně? Kdyby stál každý 100,-, za měsíc ušetříte 300,- jen na časopisech. A vše si přečtete rovněž na internetu. Nakupujete často oblečení, které možná ani neunosíte? Udělejte raději reorganizaci šatníku a možná najdete kousky, které jste už dlouho neoblékly!

Aktualizace

Po důkladném seškrtání výdajů, které máte je nutno znovu sestavit svůj rozpočet a zjistit, jak to vypadá. Nechte jej chvíli, aby se takzvaně „zajel“ a zjistíte, zda to něčemu pomohlo nebo ne. Nejlépe je nechat rodinný rozpočet v oběhu tři až šest měsíců, poté se na něj znovu podívejte.

Related Post