Za pronájem domu v Brně dáte nejméně 20 tisíc korun měsíčně. Výpověď můžete dostat jen ze závažných důvodů!

Na pronájem domu v Brně si musíte každý měsíc připravit nejméně dvacet tisíc. To je částka, na které nájmy v našem druhém největším městě začínají. V případě, že si vyhlédnete prvotřídní vilu v některé z vyhlášených brněnských lokalit, budete samozřejmě nuceni sáhnout do peněženky mnohem hlouběji, ale i tak to bude levnější než novostavby v Praze. Nabídka není navíc nikterak široká. Pokud se vám však nějakou pěknou nemovitost odpovídající vašim představám přece jen podaří získat a zabydlíte se v ní, budete si ji určitě chtít udržet co nejdéle. Nenechte si proto dát výpověď z malicherných důvodů! Existuje totiž jen poměrně omezený počet možností, kterých může majitel nemovitosti využít k tomu, aby vás vystěhoval. Dnes se na ně spolu podíváme.

Obsah

Pronájem domu v Brně není levná záležitost

Sumy, které vlastníci brněnských domů požadují, jsou obvykle jen o málo nižší, než s jakými se běžně setkáte v Praze, která je v tomto ohledu zdaleka nejdražším místem České republiky. Pod dvacet tisíc korun měsíčně se opravdu dostanete jen výjimečně. Vysoké činže pochopitelně úzce souvisí s mnohaletým růstem cen tuzemských nemovitostí, který se stále ještě nezastavil. Na výši nájmu mají samozřejmě vliv jak užitná plocha stavby a velikost pozemku, tak celkový stav a kvalita vybavení. Podobně jako v Praze hraje svou roli rovněž konkrétní městská čtvrť. Poloha ve vyhledávané lokalitě může zvednout cenu i o desítky procent. Abyste si udělali alespoň hrubou představu, za jaké částky jsou domy v Brně nabízeny, nahlédněte do tabulky. Ta byla sestavena na základě skutečných údajů.

Nabídka domů k pronájmu – BRNO (12/2020)

LOKALITAPODLAHOVÁ PLOCHAROZLOHA POZEMKUČINŽE
Líšeň108 m2120 m220 000 Kč
Řečkovice133 m2400 m223 000 Kč
Brno – město260 m2420 m230 000 Kč
Bystrc228 m21 900 m242 000 Kč
Pisárky330 m21 000 m255 000 Kč

 

V metropoli jižní Moravy žije skoro 400 tisíc lidí

Brno přitahuje lidi jako magnet a do města se jich stěhuje stále víc. V jihomoravské metropoli dnes žije zhruba 400 tisíc obyvatel a je velmi pravděpodobné, že číslo poroste i do budoucna. Za prací, studiem nebo za zábavou sem navíc dojíždí dalších cca 160 tisíc lidí. Čím dál dražší bydlení proto i s ohledem na nedostatečnou výstavbu zřejmě překvapí jen málokoho. Co je na Brnu tak lákavé? Jsou to pestrá paleta kulturních akcí, solidní možnosti při hledání zaměstnání nebo celá řada sportovních klubů a areálů. Dále obchody, kavárny a restaurace a v neposlední řadě také vzdělávací instituce všech stupňů, a to většinou na velmi vysoké úrovni. Hledáte-li zde pronájem domu, případně bytu, můžete k tomu mít mnoho pádných důvodů.

Zabydleli jste se a neradi byste balili kufry?

Představte si situaci, kdy se vám konečně podařilo pronajmout si hezkou vilku, ve které jste se zabydleli. Své zaměstnání nebo svůj byznys máte poblíž, vaše děti nemusí do školy dojíždět nijak daleko a celkově vám nemovitost i nejbližší okolí už přirostly k srdci. Dům vám samozřejmě neříká pane, přesto nějaká práva jako nájemník máte a je pochopitelné, že se nebudete chtít stěhovat už po pár měsících jen z nějakých malicherných příčin, když původní dohoda zněla třeba na dva roky. Přesto se může stát, že vás bude chtít majitel dostat pryč. Kdy na to má právo a kdy jsou pravidla naopak na vaší straně?

Důvody k ukončení nájemní smlouvy

Základem fungujícího vztahu mezi vlastníkem nemovitosti a jejím nájemcem je pochopitelně důvěra, která pramení s oboustranně korektního přístupu. Vy včas platíte činži, neničíte dům ani jeho vybavení a nerušíte sousedy. Majitel s vámi na oplátku jedná slušně a vychází vám v mnoha ohledech vstříc. Za určitých okolností vám třeba umožní provádět i nějaké úpravy uvnitř domu nebo na zahradě. Může ale nastat situace, že vám ani sebelepší chování nepomůže a majitel se vás pokusí zbavit stůj co stůj. Je dobré vědět, že existuje v podstatě jen několik pádných důvodů, které vlastníka nemovitosti opravňují k tomu, aby vám dal předčasnou výpověď. Shrnout by se daly zhruba do těchto čtyř bodů:

  1. PORUŠENÍ POVINNOSTÍ – jestliže hrubým způsobem porušujete své povinnosti. Do tohoto bodu spadá pozdní nebo neúplné placení činže, ničení nemovitosti a jejího zařízení nebo třeba nadměrný hluk, kterým soustavně obtěžujete okolí.
  2. VAŠE ODSOUZENÍ – pokud jste se dopustili úmyslného trestného činu a to na majiteli domu nebo na jeho majetku, případně na někom z jeho rodiny a pokud jste za něj byli odsouzeni, pak je právo jednoznačně na straně vlastníka nemovitosti, který vás může vystěhovat.
  3. MAJITEL DŮM POTŘEBUJE – jestliže se vlastník nemovitosti rozvádí nebo už byl rozveden a potřebuje dům pro sebe nebo pro manželku atd.
  4. VEŘEJNÝ ZÁJEM – s tím se sice v praxi zřejmě nesetkáte, ale přesto se podobná věc může přihodit. Jestliže nastane situace, kdy je z důvodu tzv. veřejného zájmu nutné nemovitost vyklidit (bude se například bourat kvůli nějaké veřejné stavbě), nemáte na výběr a musíte se stěhovat.

Život v Brně má nesporné kvality

Když kdysi v jedné ze svých písní Ivan Mládek zpíval o tom, že „Brno je zlatá loď …“, měl na mysli především to, že se dá ve městě celkem příjemně žít. Od těch časů se sice mnohé změnilo, ale většinou ještě k lepšímu. Brno má zkrátka nepopiratelné kouzlo a svým obyvatelům a návštěvníkům nabízí vše, co je k pohodlnému životu potřeba.

Pokud zde hledáte dům k pronajmutí, stěhujete se jen v rámci města? Nebo sem snad přicházíte z jiného kouta republiky? Odkud?

Related Post