Zájem o investiční zlato rapidně stoupá. Právě teď je nejlepší čas na jeho koupi

Investiční zlato nebylo nikdy žádanější než dnes. Lidé zjistili, že se jeho nákup vyplatí daleko více než ukládání prostředků do bankovních produktů. Ty vám sice vaše peníze uschovají, případně alokují do různých zdrojů s vidinou jejich zhodnocení, avšak stejně jako oběživo podléhají inflaci a s postupem času ztrácí na hodnotě. Kromě toho můžete kvůli špatně zvolenému rizikovému fondu přijít o spoustu peněz. Výhodnějším řešením je investování úspor do nemovitostí. To si však zase nemůže dovolit každý. A proto existuje právě investiční zlato. Pojďte se podívat, v čem spočívají jeho benefity a proč se jeho koupě vyplatí.

Obsah

Proč roste poptávka po zlatu?

Nevytěžené zásoby zlata nejsou bezedné a s každým rokem jsou tenčí. Na naší planetě se už nachází jen zlomek toho, co bylo možné vytěžit ještě před několika desítkami let. Z toho důvodu se tento kov stává vzácnější a investičně atraktivnější. Pro investory má zlato navíc dvě důležité výhody:

1. Nevztahuje se na něj DPH – při nákupu zlata nezaplatíte ani o korunu víc, než je jeho skutečná prodejní cena. Daň z přidané hodnoty činí u většiny zboží 21 %. V případě investičního zlata by tato částka byla pro kupujícího velice nepříjemná, jelikož se jedná o komoditu, jejíž cena se pohybuje v řádech tisíců až milionů korun. Zákon o dani z příjmu však stanovuje podmínky pro osvobození od DPH, což je pro budoucí investory velice lákavé.

2. Nulová inflace – asi tou největší motivací, která vede lidi k tomu, aby uložili své volné prostředky do zlata, je fakt, že si tento cenný kov udrží svou hodnotu v čase. Nepodléhá totiž vůbec inflaci na rozdíl od peněz, jež máte uloženy na spořicích, investičních či jiných účtech. Stejně tak oběživo ztrácí v průběhu let svou hodnotu, proto je velice chytré investovat do komodity, která si ji dokáže udržet.

V jakých podobách se investiční zlato vyskytuje na trhu

Protože nákup zlata není už jen výsadou bohatých lidí, můžete do něj snadno vložit své prostředky i vy. Moderní doba nabízí různé alternativy investičních příležitostí, aby si na své přišel úplně každý. Z toho důvodu se vyrábějí zlaté investiční mince a menší slitky s nižší gramáží. Tyto produkty si můžete pořídit jen za pár tisíc korun. Variabilita investičního zlata umožňuje investování i těm, kteří nemají naspořeno velké jmění. Nakupovat je možné jednotlivé mince nebo slitky i celé sady o stejné hmotnosti. Vše se dá navíc vyřídit jednoduše online nákupem ve specializovaném internetovém obchodu.

Vyplatí se investovat také do stříbra?

Stříbrné investiční mince a slitky jsou na trhu k dostání také. Protože se jedná o vzácný kov, ani zde neuděláte chybu jeho nákupem. Stejně jako v případě zlata ani stříbro nepodléhá inflaci, jež trápí mnoho investorů. Udržuje si svou hodnotu v čase stále stejnou. Avšak přeci jen má jednu nevýhodu, a sice že se na něj vztahuje DPH. Ačkoliv zaplatíte státu 21 % z ceny každého zakoupeného slitku, pořád vás tato investice vyjde podstatně levněji než nákup zlata, jelikož stříbro není zdaleka tak drahé. Důvodem, proč je tento kov levnější, je fakt, že na zemi je stále poměrně velké množství jeho nevytěžených zásob, takže je o něco méně vzácné.

Nejžádanější sběratelské mince

Mezi investičním zlatem naleznete také velmi ceněné sběratelské mince. Ty se vyznačují precizním provedením a vzácností, jelikož jejich výroba je velmi náročná a zdlouhavá. Každý zlatý dukát projde rukama několika řemeslníků, kteří při jeho zpracování nesmí udělat žádnou chybu, aby mince nebyla znehodnocena. Mezi nejpopulárnější v současné době patří tzv. svatováclavské dukáty. Parametry pro jejich výrobu nastavil už dávno sám Karel IV. Na trhu však najdeme i jiné cenné sběratelské kousky, na jejichž líci je většinou vyobrazena nějaká historicky známá osobnost.

Related Post