Pozor na předražené investiční zlato

Proč Němci a Rakušané nakupují investiční zlato levněji než Češi a lze s tím něco dělat? Podívejme se na aktuální situaci a trhu se zlatem.

Český trh je odkázán na investiční zlato z dovozu. Žádná česká mincovna, která by vyráběla zlato, tady není. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Proč je u nás investiční zlato dražší než v zahraničí?

Není to tak zcela pravda. Platí to pouze pro některé obchodníky se zlatem. Rozdíl mezi nejlevějšími a nejdražšími je i 10 %. Pokud se jej chystáte nakupovat, hlídejte si proto nejen aktuální cenu zlata na burze, ale i ceny u jednotlivých obchodníků. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká k problému Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Právě tento e-shop vyniká nízkými cenami investičního zlata.

A jaké jsou tedy důvody k tak extrémním cenovým rozdílům mezi prodejci? Aktuální cenu zlata ovlivňuje cena zlata na burze, značka slitku (tedy rafinerie, která ji vyrobila) a svoji část si na prodávaném slitku přihodí prodejci. Pokud si vyberete dobře prodejce, nemusíte pošilhávat po nákupu zlata v zahraničí, což není zrovna praktické.

Pár rad pro začátečníky v investování do zlata

Ještě jste do investičního zlata neinvestovali? Za investiční zlato se považují výhradně investiční zlaté slitky a investiční zlaté mince. Zlaté slitky se dají nakupovat již od 1 gramu, rozhodně tak nemusíte mít 1,3 milionu na kilogramovou zlatou cihlu. Proč nakupovat zlato, a ne jiné drahé kovy? Pouze zlato je osvobozeno od DPH, a tak na jeho nákupu ihned ušetříte.

Related Post