XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování

Dnešní doba je plná příležitostí a jen těžko se můžeme divit faktu, že spousta začínajících investorů realizuje první nákupy akcií a ETF právě nyní. Když začínáme budovat své portfolio, a ještě nikdy jsme neinvestovali, pravděpodobně se podíváme po investicích kotovaných v českých korunách. Rozhodli jsme se začít s 20 000 Kč a chceme nakoupit dvě akcie. Rozhodujeme se, přes jakého poskytovatele si akcie nakoupíme a najdeme informaci, že u XTB se neplatí za obchody žádné komise (transakční poplatky), a to až do objemu 100 000 EUR měsíčně. Zní to lákavě, ale není náhodou poplatek započítán do spreadu? Když obchodujeme akcie, tak je spread čistě tržní záležitostí a XTB do něj nikterak nezasahuje. Pokud nakupujeme akcie v jiné měně, než kterou máme na účtě, platíme pouze konverzní poplatek. V našem modelovém příkladě máme na účtě koruny, takže když chceme obchodovat české akcie, konverzní poplatek se nás nebude týkat. Ukážeme si názorný příklad nákladu pro první dvě investice po 10 000 Kč a uvedeme dostupné porovnání s jinou brokerskou službou v ČR.

Poplatková struktura XTB

Akcie se nakupují přes aplikaci xStation a můžeme si pokyn zadat sami. Klidně z mobilního telefonu v naší aplikaci xStation Mobile. Najdeme si české akcie – např. si vybereme akcie MONETA a ČEZ. Nákup nebude přesně za 10 000 Kč, protože akcie nakupujeme na počet kusů, ale zaplacený poplatek za realizaci obchodu je 0 Kč. Za dva nákupy jsme zaplatili 2x 0 Kč. Celkový komisní náklad na otevření pozic je tedy 0 %.

Poplatková struktura Patria

Akcie se dají nakoupit přes webovou platformu. Nakoupíme dva tituly MONETA a ČEZ a zanedbáme spread. Jak jsme si řekli spread bude mít většina poskytovatelů podobný. Za každou akcii, kterou jsme nakoupili, zaplatíme komisi velikosti 89 Kč. Celkový komisní náklad na otevření pozic je 0.89 %.

Pokud chceme realizovat více obchodů a nakupovat pravidelně musíme počítat, kolik procent z pravidelně investované částky bude poplatek za otevření obchodu. Jestli budeme mít každý měsíc na investování 5 000 Kč a platili bychom kolem 100 Kč komise, tak je celkový komisní náklad 2 % na obchod. Navíc se komise nepočítá pouze na otevření ale za pokyn. Uzavření pozice je také pokyn, takže čím více aktivně obchodujeme (otevíráme a uzavíráme pozice), tím víc zaplatíme.

Záleží na vašem investování a cíli, který plánujete dosáhnout. Obchodování bez komise je velice mocným spojencem začínajícího investora, který prozatím neměl na investování čas, nebo váhal, zda se vyplatí začít. Pokud vás investování vždycky zajímalo tak správný čas, kdy začít je právě teď. Vše si můžete ověřit zdarma na našem demo účtu: https://cz.xtb.com/fyzicke-akcie-zadne-poplatky

Related Post